KPZ Malešice – registrace 2023

Staňte se součástí zeleninové KPZ Malešice

Od roku 2023 zahajujeme novou spolupráci s Farmou Jednorožec, zaměřenou na pěstování bio ovoce a zeleniny, pastevní chovy i komunitní chov slepic. Současně letos bude pokračovat spolupráce s farmou Pod Strážným vrchem v Merbolticích, Odkud nám Jindra pravidelně dodává lahodné kozí a kravské sýry a nárazově i jiné produkty (klobásy, povidla, maso, sirupy…). Mimo to je možné si průběžně objednávat i vajíčka.

Základní informace

Každý z podílníků uzavírá prostřednictvím KPZ s farmami partnerství na jednu sezónu. Farma dodává podílníkům pravidelně (1 x za týden nebo 1 x za dva týdny sýry pravděpodobně 1× za měsíc) od května do listopadu podíl sezónní zeleniny a ovoce a sýrů. Podílníci si odebírají svůj podíl v úterý (od 17 do 18:30 hod.) na výdejním místě – zahrádka restaurace Malešický mikropivovar, Malešická 50, Praha 10. Vše ale bude záležet na počtu přihlášených lidí.

Farma Jednorožec

Farma Jednorožec se nachází v okrese Praha-Západ, v srdci osady Roblín u hranic Českého Krasu. Farma se v současnosti rozprostírá na přibližně 40-ti hektarech plochy, součástí které jsou i louky a pastviny pro ovce a koně, ovocný i ořechový sad a dokonce kus lesa, který nám v rámci hospodářství pomáhá zadržovat vodu a vlhkost v krajině. Farmu vede tým mladých lidí – zahradnických, chovatelských a zemědělských srdcařů i srdcařek – kteří hospodaří v režimu ekologického zemědělství. Jejich cílem je vytvořit nejen fungující ekologické, a do budoucna biodynamické hospodářství, ale i komunitní prostor pro setkávání a vzdělávání. Farma vzniká za přispění Asociace AMPI a pod projektem Farmářské školy, kde bude zastávat roli demonstrační farmy pro nově založenou vyšší odbornou školu.

Více o farmě: web, Facebook, Instagram

Farma Pod Strážným vrchem

Je rodinná farma hospodařící v areálu památkově chráněného statku v Merbolticích (vesnická památková zóna), v malebném kraji Českého Středohoří. Ekologickému zemědělství se věnují od roku 2005, kdy začínali s chovem koz. Věnují se i pěstování a zpracování ovoce, mají vlastní drůbež a zeleninovou zahradu. Dlouhodobě obnovují zpřetrhané tradice soběstačného a udržitelného hospodaření s respektem ke krajině i přírodě, jako funkční alternativu ke konvenčnímu průmyslovému zemědělství. Inspirují se v permakultuře, historii i v moderních šetrných přístupech jiných farmářů a snaží se zároveň být i inspirací pro ostatní. Proto pořádají výlety, exkurze i pobyty pro školy a podílí se na organizaci místních kulturních akcí.

Více o farmě: web

Jak vypadá podíl

Zelenina

Předpoklad trvání sezóny v délce 30 týdnu od začátku května do konce listopadu. Během sezóny bude v podílech celkem zastoupeno 50–60 různých druhů zeleniny, ovoce a bylinek.

O obsahu podílu plně rozhoduje farma, skladbu zeleniny, ovoce, případně i bylinek ovlivňuje sezóna i aktuální vývoj počasí. Jinými slovy je v podílu to, co zrovna roste. Jinak vypadá podíl na jaře, jinak v létě a jinak na podzim. Na začátku bývají podíly lehčí a v průběhu sezóny těžknou. Například v květnovém podílu byste našli: chřest, hlávku červeného zelí, kedluben, pak choi, hrášek, ředkvičky, svazek jarní cibulky, pažitku, mangold, mix salátů, rané brambory, špenát, baby mrkev, cuketu, svazeček rebarbory, fenykl, rozmarýn či koriandr a jahody.

V srpnovém podílu můžete najít: brokolici, česnek, cibuli, pažitku, pórek, hlávkový salát či salátový mix, lilek, papriku, cherry rajčátka, rajčata, kukuřici, mangold, řepu, celer, řapíkatý celer, mrkve, petrželka, batáty, cuketu, okurky, bazalku, artyčok, mátu, rozmarýn nebo tymián V říjnu můžete čekat: kadeřávek, kapustu, kedluben, květák, hlávka bílého či červeného zelí, ředkvičky, rukola, tatsoi, vodnice, česnek, cibule, svazek jarní cibulky, pažitka, pórek, salátový mix, špenát, polníček, celer, kopr, pastiňák, petržel, petrželka, majoránka, rozmarýn, tymián, jahody a další Navíc podíly obohatí borůvky, maliny, ostružiny, rybíz, aronie a další drobné ovoce.

KPZ sezóna bude letos s Jednorožcem první, ale věříme, že ne poslední. Současně bude cílem nabídnout pestrou paletu zeleniny a ovoce, případně i samosběr některého ovoce přímo na farmě.

V nabídce budou 2 velikosti podílů:

Střední podíl:

 • 450 Kč
 • 8 – 10 druhů v podílu
 • rozsahem pro 2 dospělé na týden
 • cena podílu na celou sezónu 30 týdnů: 1 x týdně = 13 500 Kč, 1×14 dní 6 750 Kč

Velký podíl:

 • 600 Kč
 • stejné zastoupení druhů
 • rozsahem pro rodinu – 1,5 násobek objemu středního podílu
 • cena podílu na celou sezónu 30 týdnů: 1 x týdně = 18 000 Kč, 1×14 dní = 9 000 Kč

Sýry

Sezóna poběží od května do listopadu bude se jednat o 7 závozů, tedy měsíčně Každý podíl bude obsahovat 6–8 druhů produktů ve valné většině sýrů, sem tam se tam objeví máslo, jogurt, tvaroh, smetana. Běžně bude podíl obsahovat čerstvý sýr, korbáčky, jadel, balkán, prstýnky, žervé, čedar… letos snad i haloumi, ricotta.

Závozy či 1× měsíc

Cena podílu bude 440,– Kč.

Základní informace o fungování skupiny

 • předpoklad prvního odběru: 2.5. zelenina, 16.5. sýry
 • četnost odběrů: možnost volby 1 x za týden / 1 x za dva týdny
 • celková cena podílu: viz výše
 • roční příspěvek člena skupiny na rozvoj KPZ a nutné výdaje (např. zaplacení podílu pro výdejní místo): min. 400,– Kč (odvíjí se od počtu podílníků)

Platby členů KPZ Malešice za odběr produktů jsou posílány na účet zemědělce nebo na transparentní účet skupiny a odtud hromadně odesílány na účty dodavatelů těchto produktů.

Výdejní den: úterý (17:00 – 18:30 hod.)

Výdejní místo: zahrádka Malešického mikropivovaru, Malešická 50, Praha 10

Důležité termíny:

 • termíny splátek podílů: 30.4.2023, 30.6.2023 a 31.7.2023
 • termín splátky členského příspěvku: 30.4.2023
 • předběžný termín setkání na farmě: bude upřesněno

Součástí na účasti v KPZ je i jednou až dvakrát za sezónu organizace výdeje zeleniny a sýrů. To obnáší posedět si na zahrádce mikropivovaru s možností dát si něco dobrého k pití či snědku a při tom dohlédnout, aby si každý vzal to, co si vzít měl, případně obvolat zapomnětlivce.

Registrace

Přečetl(a) jste si pozorně všechny informace? Souhlasíte s podmínkami členství?

Registrujte se prostřednictvím online formuláře ZDE.

Co se bude dít dál

Po ukončení registrací vyhodnotíme, kolik lidí má zájem o odběr zeleniny a zda jsme schopní přijmout všechny zájemce. Jsme schopni organizovat jen limitovaný počet podílníků (max 22 každý týden). Vše záleží na tom, kolik bude zájemců celkově, kolik z nich bude chtít odebírat každý týden a kolik jednou za 14 dní.

Koordinátor Vám dá emailem vědět, jak to dopadlo. Pokud by počet zájemců překročil naše možnosti, budou mít přednost stávající členové, zájemci v našem mail listu a ti dříve přihlášení. Zatím to vždy vyšlo tak akorát.

Pokud se stanete členy ZELENINOVÉ KPZ, budete zařazeni do příslušné rozesílací emailové skupiny a budou vám zpřístupněny sdílené soubory určené pouze pro členy KPZ Malešice (Strašnice). Další důležité informace a pokyny týkající se členství, organizace i plateb obdržíte emailem od koordinátora.
A pak už se můžete těšit na první výdej.

Kontakt

Radek Borovička, koordinátor KPZ Malešice

Informace o KPZ obecně zde: