Sdílejte odpad vaší kuchyně na ShareWaste!

Cítíte se špatně, že můžete třídit kompostovatelný potravinový odpad, ale nemáte prostor pro kompost nebo žížalí farmu? Nebo máte kompost či žížalí farmu, kterou byste rád sdíleli s ostatními?

Ať tak či onak, aplikace ShareWaste a online platforma jsou pro vás. Cílem ShareWaste je propojit komunity a lidi, kteří jsou ochotni sdílet komposty a žížalí farmy se svými sousedy, co nemají komposty, ale chtějí likvidovat potravinářské odpadky ekologicky odpovědným způsobem.

Přijatelnými jsou obvykle zbytky rostlin, ovoce, zeleniny, kávy, vaječné skořápky či čajové sáčky. Položky, které jsou obecně nepřijatelné, zahrnují maso, mléčné výrobky, chléb a těstoviny, které přitahují havěť. Klikněte zde a dozvíte se více o tom, co do kompostu patří a co ne. Různí lidé často mají svá vlastní pravidla, pokud jde o to, co mohou přijmout do svého kompostu a v jaké formě. Proto je potřeba nejprve zjistit tato pravidla, aby nedošlo ke kontaminaci kompostu.

Některá místa s chovem slepic či dalšího domácího zvířectva mohou přijímat například starý neplesnivý chléb, pečivo či těstoviny.

Jak funguje aplikace ShareWaste?

Ihned po otevření aplikace máte možnost zvolit, zda jste „dárce“ (mám bioodpad) nebo „kompostér“ (mám kompost). Registraci je pak možné realizovat buď kliknutím na některou z těchto možností anebo posunutím dolů na tuto obrazovku.


 

Registrace je snadná. Můžete se zaregistrovat pomocí programu FaceBook / Google nebo e-mailovou adresu s heslem. 

Když „máte bioodpad“

Klikněte na tuto možnost a poté se objeví mapa. Chcete-li nastavit požadované místo, zadejte název místa nebo ulice nebo si můžete nechat najít místo pomocí Google mapy.

Zobrazí se ikony, které ukazují kompostovací místa ve vaší blízkosti. 

Klepnutím na ikonu zobrazíte další podrobnosti – jméno správce kompostéru a ulice a informaci, jaký odpad přijímá.

Poté můžete přímo kontaktovat vlastníka kompostu a realizovat první předání. 

Nemůžete-li najít kompost ve vaší blízkosti, můžete zanechat zprávu a dostanete oznámení, když se kompost objeví blízko vás.


Pokud „máte kompost"

Zaregistrujete se a napíšete, co můžete přijímat a kde.

Po registraci začnete přijímat zprávy od sousedů, kteří by rádi předali bioodpad.
Komunitní zahrady Je také možné se zaregistrovat jako komunitní zahrada (nebo jiné místo s kompostérem či žížalí farmou). Systém vám umožní přidat podrobnosti o zahradě a odkaz na vaše webové stránky nebo sociální média. Pokud hledáte členy, je to dobrý způsob, jak zvýšit viditelnost vaší zahrady a také můžete požádat o specifický organický materiál pro vaši zahradu (např. noviny, pokud potřebujete více hnědého materiálu pro váš kompost).

Závěrem

Jedná se o skvělou, bezplatnou iniciativu řízenou komunitou, která se rozvíjí přirozeně. Momentálně v závislosti na oblasti, ve které se nacházíte, možná neuvidíte tolik míst ve vaší lokalitě. Ale jak čas běží a lidé tuto informaci šíří, počet kompostovacích míst se určitě zvýší. Pokud se zaregistrujete, pozvěte své přátele, aby se připojili a sdíleli myšlenku na sociálních sítích. Brzy tak najdete dárce nebo kompostér v libovolné obytné čtvrti bez ohledu na to, kde jste.

Chcete-li začít používat aplikaci ShareWaste, můžete si ji stáhnout zdarma v obchodě App Store nebo Google Play. Pokud chcete používat online platformu, navštivte www.sharewaste.com. Můžete také sledovat ShareWaste na Facebooku a Instagramu, kde naleznete užitečné tipy na snížení množství domácího odpadu nebo se můžete inspirovat dalšími zajímavými projekty udržitelnosti a komunit.